Postupně jsme se transformovali na sociální podnik, který zaměstnává osoby s nejrůznějším zdravotním a sociálním znevýhodněním. Hlásíme se tedy k sociálnímu podnikání a naplňujeme jeho principy. Tento společenský cíl je zakotven ve společenské smlouvě, která je dostupná na portálu www.justice.cz ve sbírce listin.
Společensky prospěšný cíl
Jako sociální podnik nejen že vytváříme pracovní příležitosti pro lidi znevýhodněné na trhu práce, ale také vytváříme prostředí podporující jejich sociální začleňování a osobní rozvoj. Běžně se zaměstnanci řešíme nejen pracovní záležitosti, ale rovněž záležitosti týkající se jejich soukromého života tak, aby jejich integrace byla komplexní. Jsme si vědomi toho, že pracovní a soukromý život spolu úzce souvisí a je důležité obě oblasti sladit. A proto je pro nás důležité reflektovat potřeby našich zaměstnanců jak v pracovní rovině, tak i v té mimopracovní.
Většina zaměstnanců pracuje na zkrácený pracovní úvazek, který odpovídá jejich specifickým zdravotním omezením. Někteří zaměstnanci vykonávají určitý druh práce v prádelně, ve kterém se cítí dobře a který přiměřeným způsobem zvládají. Někdo například pracuje pouze na mandlu a žehlí, další jsou schopni vykonávat všechny činnosti, které proces zpracování prádla zahrnuje (třídění prádla, obsluha praček, sušiček, skládání a balení prádla, mandlování, žehlení, přijímání a výdej zakázek). Komunikace, pravidelná pracovní aktivita a dobře vykonaná práce podporuje týmového ducha, dobrý pocit zaměstnanců a zlepšuje kvalitu života.
Sociální princip a integrace
V rámci naší strategie zapojujeme zaměstnance do rozhodujících procesů podle jejich individuálních možností . Průběžně je individuálně školíme a učíme novým věcem, aby se mohli uplatnit při dalších činnostech v prádelně (třídění prádla, obsluha praček, sušiček, skládání a balení prádla, mandlování, přijímání a výdej zakázek), pokud mají zájem a jejich zdravotní znevýhodnění to dovoluje.
Na provozních poradách informujeme o chodu podniku, o všech novinkách, vítáme a realizujeme jejich nápady. Na výroční poradě u příležitosti založení sociálního podniku vyhodnocujeme fungování podniku za uplynulý rok, úspěchy a neúspěchy a plány na nadcházející období. Každému zaměstnanci je dán prostor pro vyjádření a předložení svých podnětů a nápadů.
Našemu týmu také poskytujeme integrační podporu v různých oblastech, např.
– plánování směn s ohledem na soukromý život, dopravní spoje, soukromé povinnosti, návštěvy lékaře i specifická zdravotní i jiná omezení jednotlivých zaměstnanců
– pomoc s vyřizováním soukromých záležitostí na úřadech (např. vyřizování invalidního důchodu, příspěvek na péči, na bydlení, vyřizování záležitostí kolem exekucí a vyřízení insolvence)
– pomoc při hledání vhodné lékařské pomoci (např. zubní lékař, psycholog) a doprovody k lékařům
Podporujeme zaměstnance v činnostech, které mohou vykonávat s ohledem na jejich specifická omezení. S každým zaměstnancem máme pravidelné schůzky, na kterých si vzájemně sdělujeme zpětnou vazbu v rámci pracovní činnosti, naplňování potřeb a celkové atmosféry v práci.
Základním předpokladem úspěšnosti firmy je udržet si spokojené a spolehlivé zaměstnance, správné nastavení pracovních procesů, aby každý ze zaměstnanců mohl využít svoje pracovní schopnosti s ohledem na jeho zdravotní či jiná omezení tak, abychom udrželi požadovanou kvalitu práce. Tohoto dosahujeme maximálním zapojováním zaměstnanců do chodu firmy, s ohledem na jejich schopnosti a možnosti, podporujeme porozumění a dobré vztahy mezi zaměstnanci s různými typy zdravotních omezení.
Integrační podporu zdravotně a sociálně znevýhodněným zaměstnanců poskytujeme především formou spolupráce s integračními pracovníky neziskových organizací, jako například Tichý svět o.p.s a Hradecké centrum pro osoby se sluchovým postižením.
Jsme uznaným zaměstnavatelem na chráněném trhu práce a poskytovatelem náhradního plnění.
Ekonomický princip
Děláme maximum pro to, aby zákazníci byli s našimi službami maximálně spokojeni a využívali je dlouhodobě. Pouze to nám zajistí ekonomickou rovnováhu a prostor pro zaměstnávání handicapovaných spoluobčanů a vytváření pozitivního ducha na pracovišti.
Většinu zisku (min. 51%) budeme reinvestovat a použijeme přednostně pro rozvoj naší firmy a zaměstnanců nebo pro naplnění společensky prospěšných cílů.
Manažerské řízení podniku je nezávislé na externím zřizovateli či vlastníkovi. Podnik řídí společníci, manželé Janderovi.
Tržby z prodeje služeb tvoří více než 30% z celkových výnosů sociálního podniku.
Enviromentální a místní princip:
Záleží nám na místním životním prostředí a chováme se tak, abychom ho chránili. Máme formulované zásady podnikání, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Dávkování praček je individuální bez automatizace a zásadně nepoužíváme přípravky s chlórem. Důsledně třídíme odpad, včetně obalů od pracích přípravků. Používáme recyklovaný kancelářský papír, šetříme elektrickou energii ekonomickým nastavením strojů. Nezajíždíme do větších vzdáleností, nenecháváme tudíž výraznou uhlíkovou stopu. V roce 2024 byla pro naší firmu zpracována Diplomová práce na téma : možnosti využití elektromobility. Zaměstnanci jsou z HK a blízkého okolí.
Orientujeme se přednostně na lokání potřeby a využíváme místní zdroje. Komunikujeme a spolupracujeme s místními aktéry. Všichni naši zákazníci jsou z Hradce Králové a blízkého okolí. Z hlediska rozložení portfolia je většina našich zákazníků z oblasti zdravotnictví. Patří sem malé kliniky, ambulance, rehabilitace, fyzioterapeutické zařízení, které mimo jiné pomáhají lidem po úrazech a s trvalými následky. Dále jsou to orgány místní samosprávy ( jako např. Královéhradecký kraj, Farmaceutická fakulta), školy, mateřské školy a podobně.
Jana a Luděk Janderovi